Prvý diel článku nájdeš na tomto odkaze!

V online sérii článkov ti zodpovieme tie najpálčivejšie otázky o panenstve, (prvom) milovaní a o sexe. V prvej časti sme rozobrali 7 otázok o milovaní, v druhej sme riešili, kto je panic a kto panna, v tretej sme ti priniesli 10 svedectiev dospelých ľudí, ktorí boli kedysi teens tak ako ty, no a dnes ti prinášame odpovede na otázky, ktoré zaujímajú teba!

S priateľom sme spolu už 9 mesiacov a ešte sme sa nedostali ďalej než na tretiu métu. Je to normálne? Mám mu dovoliť viac?

— Toto je samozrejme na vašom spoločnom rozhodnutí. Dávať si načas nie je zlá voľba. Dôležité je posunúť sa na ďalšiu métu, až keď s tým budete obaja v pohode.

Priateľ ma tlačí do toho, aby sme sa spolu vyspali. Ako viem, že ma nechce len zneužiť?

— Niekedy jedna strana chce a druhá nie, to je úplne normálne. Na konci dňa musíš spraviť len to, čo je správne a dôležité pre teba. Každý, kto ťa tlačí do intímneho zväzku, nechápe, na čom najviac záleží tebe. Zváž, či ti neprospeje iný priateľ.

Ak som dievča a mala som sex s dievčaťom — som ešte panna?

— Panenstvo je výmyslel našej spoločnosti, ktorý nie je limitovaný len na chlapcov a dievčatá. Sex je o intenzívne zdieľanej intimite s iným človekom, takže “stratu panenstva” možno definovať z viacerých uhlov pohľadu.

Čo presne je orgazmus a ako viem, že som jeden už mal/a?

— Orgazmus je intenzívny a príjemný fyzický pocit, ktorý možno dosiahnuť sexom alebo masturbáciou. Ako množstvo iných pocitov, aj orgazmus je náročné popísať. Každý človek prežíva orgazmus inak. 

Robím niečo zle, ak masturbujem? Kamoši hovoria, že je to nezdravé.

— Na nete koluje o masturbácii kopec mýtov a hlúpostí, napríklad že ti môže spôsobiť zdravotné alebo psychické problémy. Nie je to pravda. Je normálne, ak si teen a masturbuješ. Ak však masturbuješ príliš veľa a narúša to tvoj denný harmonogram — je to problém. A takéto problémy treba konzultovať s odborným lekárom.

Nemôžem otehotnieť z orálneho sexu, že?

— Nie, z orálneho ani análneho sexu nemožno otehotnieť. Aby si otehotnela, museli by sa spermie tvojho partnera dostať do tvojej pošvy. A to sa pri orálnom ani análnom sexe nedeje. Treba si však dať pozor — ak časť ejakulátu skončí na tvojej pošve, teoreticky existuje šanca na tehotenstvo.

Chcem začať užívať antikoncepciu, no nechcem, aby o tom moji rodičia vedeli. Ako si ju zabezpečím bez toho, aby to zistili?

— S rodičmi a sexom je to vždy zložité. Množstvo rodičov prekvapujúco víta diskusiu o antikoncepcii, ale, samozrejme, ty ich poznáš najlepšie a vieš, aká by asi bola ich reakcia, ak by sa dozvedeli o tom, že už žiješ aktívny sexuálny život. Každopádne, prvým krokom je objednanie sa u miestneho špecialistu — optimálne tvojho všeobecného lekára alebo gynekológa — s ktorým preberieš dostupné možnosti. Vďaka dôvernému vzťahu medzi pacientom a lekárom sú vaše konverzácie chránené a tvoj lekár nemôže rodičov bez tvojho súhlasu informovať . 

pripravil: peter394

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.