Naposledy sme ti zodpovedali pár otázok o milovaní a teraz ti prinášame nový online seriál, v ktorom ti postupne vysvetlíme, čo pred prvými intímnosťami treba jednoznačne vedieť!

Hoci sa prvého sexu nemusíš báť, ide o takú veľkú zmenu v tvojom živote, že si ju treba poriadne naplánovať, premyslieť — ale nateraz hlavne naštudovať. Bavili sme sa preto s 24 teens a dospelákmi o tom, aká bola ich prvá sexuálna skúsenosť a o tom, čo všetko by o tejto téme chceli vedieť, ak by mali možnosť vrátiť čas.  

Kým sa dostaneme k ich zážitkom z reálneho života, začnime troškou teórie.

Kto je panic a kto je panna? 

Ľudia, ktorí nikdy nemali sex. V súčasnosti môže byť táto definácia trošku zavádzajúca, pretože rôzni ľudia vnímajú sex rôzne. Pre mnohých je predstava straty panenstva spojená s aktom vniknutia penisu do pošvy — čo však vynecháva všetkých, ktorí o tomto druhe sexu ani neuvažujú. Napríklad ľudia z LGBT komunity. V praxi tak možno považovať aj orálny a análny sex za stratu panenstva. 

Všetko spomenuté robí diskusiu o panenstve a jeho “strate” veľmi osobnou záležitosťou a v princípe je na tebe, ako si panenstvo zadefinuješ. Je dôležité vedieť, že ak sa bavíme o panenstve, nehovoríme o žiadnom zdravotnom hendikepe. Medicínsky panenstvo nemožno nijako preukázať. Vieš o tom, že napríklad panenská blana môže byť pretrhnutá pri viacerých činnostiach, ktoré nemajú so sexom nič spoločné?

Bezpečný sex a ochrana pred tehotenstvom

O sexuálne prenosných chorobách prinesieme článok neskôr, no je dôležité, aby si o ich existencii vedel/a. Väčšine z nich sa dá vyhnúť a to tým, že budeš praktizovať iba bezpečný sex. Toto znamená, že sa nemusíš hanbiť za to, že si pri pokladni kúpiš kondómy, že sa dáš otestovať alebo že sa svojho partnera spýtaš na jeho sexuálnu históriu. 

Odborníci pripomínajú, že niektoré sexuálne prenosné choroby sú liečiteľné a iné nie – preto je tak dôležité sa chrániť. Pri správnom použití účinne znižujú šancu nákazy hlavne kondómy. Nie vždy však dokážu zabrániť tehotenstvu, preto je dobré pred tým, ako s partnerom začneš sexuálne žiť, prebrať so svojím gynekológom všetky dostupné možnosti antikoncepcie. 

O sexe sa môžeš slobodne porozprávať aj so svojím všeobecným lekárom, školským psychológom alebo členom rodiny, ktorému dôveruješ. Štandardnými témami, ktorým sa budeme venovať aj v našom seriáli, sú: bezpečný sex, symptómy a prevencia sexuálne prenosných chorôb či antikoncepcia.

V letnom magazíne máš ináč na dvojstrane zodpovedané absolútne všetky otázky o PRVOM milovaní! V predaji už len do 24.8.!

pripravil: peter394

1 komentár

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.