Aj keď je menštruácia súčasťou života každej ženy, mnohé z nej, najmä zo začiatku, majú obavy. Čo všetko je potrebné vedieť o menštruačnom cykle?

 1. Kedy začínajú dievčatá menštruovať?
  V súčasnosti je priemerný vek prvej menštruácie na úrovni 12 rokov a 6 mesiacov. Ak ju ale dostaneš oveľa skôr alebo aj neskôr, nepanikár. Má na to vplyv veľa faktorov, ktoré súvisia hlavne so životným štýlom.
 2. Čo spôsobuje menštruáciu?
  Stoja za ňou ženské pohlavné hormóny, a to progesteron a estrogen. Pri menštruácii dochádza k vyplaveniu neoplodneného vajíčka z maternice spolu s menštruačnou krvou.
 3. Ako dlho trvá menštruačný cyklus?
  Priemerný menštruačný cyklus trvá 24 až 34 dní. Optimálne je to 28 až 30-dňový cyklus. Priemerná menštruácia trvá 4  8 dní. S výnimkou tehotenstva menštruácia pokračuje až do menopauzy. 
 1. Čo je predmenštruačný syndróm?
  Pred menštruáciou prudko stúpa hladina estrogénu a potom náhle poklesne. To spôsobuje PMS, teda predmenštruačný syndróm, ktorý je typický ťažkosťami ako bolesti hlavy, výkyvy nálad, nafukovanie, únava a podobne. Miera týchto prejavov je u každej ženy individuálna.
 2. Sú lepšie vložky alebo tampóny?
  Pre mladé dievčatá sú najvhodnejšie vložky. Manipulácia s nimi je jednoduchá a pokiaľ budeš dbať na pravidelnú výmenu, nehrozia ti takmer žiadne ťažkosti. Používanie tampónov sa odporúča až v neskoršom veku a pokiaľ ide o moderné menštruačné kalíšky, odborníci ich skôr neodporúčajú.
 3. Budem mať menštruáciu už navždy?
  Nič netrvá večne – a ani menštruácia. Obdobiu, kedy prestaneš každý mesiac krvácať sa hovorí menopauza. Tá obvykle nastupuje, keď má žena 45 až 55 rokov.
 1. Môžem mať nepravidelnú menštruáciu?
  Nepravidelnosť menštruačného cyklu v prvých mesiacoch alebo rokoch je normálna a treba telu aj sebe dopriať čas, vyrovnať sa s takouto veľkou zmenou.
 2. Mám si zaviesť menštruačný kalendár?
  Každé dievča by si malo viesť menštruačný kalendár, kde si bude zapisovať termín a dĺžku menštruácie. V prípade problémov je to dobrá pomôcka pre gynekológa.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.