KNIHY na leto

0
1370

Blíži sa leto a s ním aj kopu času. Ak nevieš, ako ho využiť, tu nájdeš zopár tipov na skvelé letné čítanie!

HARRY POTTER

Autorkou osemdielnej ságy o najznámejšom čarodejníkovi s menom Harry Potter je J.K. Rowlingová.

Dej sa odohráva v Anglicku, prevažne na strednej škole čarodejníckej v Rokforte, ale aj na rôznych iných miestach v Spojenom Kráľovstve. Vo fantasy knihe o čarodejníkoch vystupuje naozaj obrovské množstvo postáv. Hlavnými postavami sú Harry Potter, Hermiona Grangerová a Ron Weasley. Z vedľajších postáv sú to Albus Dumbledore, učitelia Rokfortu, rodina Dursleyovcov, rodina Weasleyovcov, rodina Malfoyovcov, Lord Voledmort, smrťožrúti, zamestnanci ministerstva mágie, členovia fénixovho rádu, študenti Rokfortu, študenti iných čarodejníckych škôl, rodina Blackovcov, duchovia Rokfortu, fantastické zvery a iní čarodejníci.

Harry Potter, jedenásťročný chlapec, ktorý žije so svojou otravnou tetou, zákerným ujom a rozmaznaným bratrancom by si ani nevedel predstaviť, že niekedy bude čarodejníkom. Dursleyovci mu nahovorili, že Harryho rodičia zomreli pri autonehode, keď bol ešte malý. Pravda o ich smrti sa ale ukázala, keď jedného dňa začali chodiť listy z Rokfortu, strednej čarodejníckej školy. Pán Dursley ich chcel silou mocou skryť, ale obrovský hájnik z Rokfortu, Hagrid, sa o to postaral sám a prišiel Harryho navštíviť osobne. Povedal mu, že jeho rodičia zomreli po tom, ako ich zasiahlo smrtiace kúzlo jedného z najmocnejších čarodejníkov, Lorda Voldemorta. Tiež mu povedal o tom, že smrtiace kúzlo zasiahlo aj Harryho, ale vďaka matkinej láske mu po kúzle ostala na čele len malá jazva v tvare blesku a Voldemort prišiel o všetku moc. Hagrid previedol Harryho čarodejníckym svetom a vo všetkom mu bol ochotný pomôcť. Harry si našiel dvoch nerozlučných kamarátov, Rona a Hermionu a prežívali spolu všetky dobrodružstvá počas celých siedmich rokov štúdia na Rokforte. Na konci prvého ročníka sa Harry prvýkrát pozrel z očí do očí Voldemortovi, ktorý chcel ukradnúť Kameň mudrcov, po ktorom by opäť získal moc. Harry, Ron a Hermiona mu v tom ale zabránili. V druhom ročníku zas museli bojovať proti zlu Voldemortovho denníka. Tretí ročník so sebou priniesol správy o Harryho krstnom otcovi, ktorý mal byť spojencom Voldemorta a dlhé roky bol zavretý v Azkabane, väzení pre čarodejníkov. Avšak, pravda ukázala, že Sirius Black je dobrým človekom a mal Harryho veľmi rád. V štvrtej knihe Harry bojoval v trojčarodejníckom turnaji a na konci sa opäť stretol s Voldemortom, ktorý získal svoju moc naspäť. Piaty ročník sa spojili všetci z dobrej strany a vytvorili skupinu, takzvaný Fénixov rád  po dôkladne prepracovaných plánoch sa rozhodli bojovať proti smrťožrútom, teda spojencom Voldemorta. Šiesta kniha ukazuje na to, ako Harry spomína na minulé roky a ako sa nevie zbaviť zlých myšlienok a snov. Nájde aj knihu, ktorá kedysi patrila akémusi Polovičnému princovi a Harry je odhodlaný zistiť, kto ním je. V siedmej knihe ide o surovú vojnu medzi dobrom a zlom. Kto však súboj vyhral?

Túto knihu by som ľuďom odporučila práve kvôli deju a spôsobu písania autorky. Pokiaľ niekto obľubuje fantasy žáner kníh a ešte nečítal Harryho Pottera tak práve táto kniha je za mňa trefa do čierneho. Kniha je písaná tak veľmi napínavo, že keď som sa do nej raz začítala nevedela som prestať. Vždy som sa ku knihe vrátila a tešila som sa na ďalšie a ďalšie kapitoly a diely.

Džínsový denník

Sedemdielny príbeh, najmä pre dievčatá v tínedžerskom veku napísala slovenská spisovateľka Zuzka Šulajová.

Hlavnou postavou je Paula Semoková, vedľajšími postavami sú Rišo, Denisa, Patrik, Lukáš, Paulini rodičia, Gabriela, Libuša s jej rodinou, Paulini spolužiaci a učitelia, Paulini kolegovia a kolegyne. Dej sa zväčša odohráva v Bratislave, avšak jeden diel je venovaný Austrálii.

Džínsový denník je kniha písana vo forme denníka, ktorý si píše Paula Semoková, ktorá práve nastupuje na strednú školu. Každý diel džínsového denníka predstavuje nejaké obdobie jej života. Píše o všetkom. O každodenných starostiach, o zážitkoch, ľuďoch, ktorých má okolo seba, o sebe, o láske, o rodine, najlepších priateľoch. Denník ju sprevádza celým životom a je pre ňu veľmi vzácny.

Táto kniha má veľmi zaujímavé čaro a odporučila ju prečítať, pretože si myslím, že každý sa nájde aspoň v jednej postave, alebo situácii. Kniha je veľmi pohodová a oddychová a veľmi dobre sa číta.

Šprtka

Kniha napísaná zahraničnou autorkou Holly Smale odzrkadľuje to, aké ťažké a zároveň ľahké to majú v živote šprtky.

Hlavnou postavou je Harriet Mannersová, Richard, Annabel, spolužiaci, Nat, Toby, Nick, Wilbur, Alexa. Dej sa odohráva v Anglicku.

V knihe je opísaný život stredoškoláčky, ktorá je šprtkou. Má najlepšiu kamarátku Nat, ktorá sa zaoberá módou a chce sa stať modelkou. Harriet musí s Nat a ich spolužiačkami ísť na udalosť, ktorá sa týkala módy. Napriek tomu, že k sebe Harriet priťahuje samé katastrofy, všimne si ju módny agent a dostane možnosť stať sa modelkou. Po dlhom  zvažovaní na návrh prikývne a poza chrbát jej najlepšej kamarátky a nevlastnej mamy Annabel so svojím otcom pôjde za módnym agentom, nafotí fotky a bude súčasťou módnej prehliadky. Všetci sa dokážu zmeniť a ukázať sa v úplne inom svetle.

Knihu by som odporučila, pretože niektorí ľudia práve vďaka tejto knihe môžu pochopiť, že vytŕčať z davu je úplne normálne a je super byť iný, než ostatní a že najdôležitejšie je, byť samým sebou.

Zabuchnutá v knižnici

Kasie West je spisovateľkou, ktorá napísala túto knihu. Autumn predstavuje hlavnú postavu. Vedľajšími postavami sú Dax, Jeff a partia priateľov. Dej sa odohráva v knižnici.

Kniha je o tínedžerke Autumn, ktorá zostala vymknutá v knižnici. Nemala so sebou nič, ani mobil. Knižnica mala byť zatvorená ďalšie tri dni, a tak jej nezostávalo nič iné, iba čakať. V noci ale zistila, že v knižnici nie je sama. Zistila totiž, že je tam zatvorená s tichým, utiahnutým chalanom z ich školy, Daxom. O Daxovi kolovali rôzne historky a mylné informácie. Počas troch dní, ktoré strávili spoločne zavretí v knižnici ale mali možnosť viac sa spoznať a rozprávať sa. Autumn zistí, že nie vždy treba ľudí súdiť podľa toho, aké klebety o ňom ľudia rozprávajú, ale že je vždy dobré najprv spoznať daného človeka a urobiť si o ňom vlastný názor.

Knihu odporúčam, pretože vôbec nie je na čítanie náročná a napriek tomu, že čitateľ je schopný knihu prečítať aj za jeden deň, má svoje čaro a obsahuje krásny čitateľský zážitok.

Drž ma, keď padám

Autorkou knihy Drž ma, keď padám je slovenská spisovateľka Miroslava Varáčková.

Hlavnou postavou je Kaťa, vedľajšími postavami sú jej súrodenci – Ondro a Zuzka, otec a sused Marek. Prostredím je slovenské mesto.

Kniha Drž ma, keď padám opisuje život jednej slovenskej rodiny, v ktorej žijú traja súrodenci Kaťa, Ondrej a Zuzka s otcom. Po smrti ich matky traja súrodenci zostali len so svojím otcom, ktorý je alkoholikom, o domácnosť a svoje deti sa ani kúsok nestará a bije ich. Kaťa sa snaží zostať so súrodencami pohromade, a tak o situácii doma nikde a nikomu nerozpráva a potichu sa prebíja každým dňom v slzách, smútku a hneve. Jej novou nádejou sa stane sused Marek, ktorý sa vrátil zo zahraničia. Je otázkou, či sa Kaťa rozhodne dôverovať mu. Ešte väčšou otázkou však je, ako dopadnú súrodenci a ich otec.

Kniha sa mi veľmi páčila, pretože v nej bolo ukázané to, o čom sa tak veľmi nehovorí, ale malo by sa. Keď som si uvedomila, že niečo také sa v niektorých domácnostiach deje, tak zopár častí v knihe bolo trochu ťažšie čítať. Aj napriek tomu ju však odporúčam každému prečítať, pretože je naozaj skvelá.

Pripravila: Maťa

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.