Máš problém sa rozlúčiť s tvojou obľúbenou špirálou alebo tieňmi? Tak to je chyba! Aj kozmetika totiž starne a má svoj dátum spotreby, po ktorom by si ju nemala používať. A nezáleží na tom, že vyzerá a vonia stále dobre.

Uchovávanie kozmetiky

Pri kozmetike nezohráva dôležitú úlohu len dátum spotreby, ale aj spôsob, akým ju uchovávaš. Všetko, čo používaš na svoje skrášlenie a na svoju pleť by si mala mať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Kozmetika vystavená na poličke, kde na ňu svieti slnko sa veľmi rýchlo pokazí. Dôležité je tiež poctivé zatváranie obalov a v neposlednom rade aj umývanie rúk pred používaním kozmetiky, aby si napríklad do svojho obľúbeného krému nenaniesla baktérie, ktoré skrátia jeho trvanlivosť. Aj preto sú oveľa lepšie a praktickejšie produkty s dávkovačom. Každopádne nezabúdaj, že ak tvoje prípravky menia farbu, vôňu alebo konzistenciu, tak nepatria na tvoju tvár, ale do koša! ň

Telové mlieka a krémy

Kým telové mlieko vydrží po otvorení približne rok, pri kréme je to o trochu menej. Samoopalovací krém môžeš po otvorení používať maximálne pol roka. Po tejto dobe už produkt stráca svoju funkčnosť.

Mejkapy, tiene, ceruzky, laky na nechty

Tekuté mejkapy môžeš po ich otvorení používať aj rok a pol, púdre dokonca ešte dlhšie. S krémovými očnými tieňami a rozjasňovačom sa rozlúč po roku. Bez obáv až 3 roky môžeš používať rôzne ceruzky (na obočie, kontúrovacie…) a rúže asi o rok menej. Lak na nechty je v poriadku ešte dva roky po jeho otvorení, no nezabudni ho občas poriadne pretrepať.

Riasenky, biokozmetika a prírodné produkty

Hovorí sa, že biokozmetika a prírodné produkty vydržia kratšie než klasická kozmetika. Pravda je však taká, že ak sa o nich dobre staráš a uchovávaš ich tak ako treba, majú rovnakú trvanlivosť ako klasické produkty. Riasenka, alebo ak chceš, tak špirála, má spomedzi kozmetiky najkratšiu trvanlivosť a životnosť. Novú by si si mala zaobstarať každé 3 mesiace. Je totiž veľmi náchylná na baktérie, rýchlo vysychá a ničí sa.

Vône

Parfémy a toaletné vody vydržia dlhé roky. Obsahujú alkohol, ktorý ich konzervuje a preto sa nemusíš báť strieknuť si na seba z voňavky, ktorú máš v šuflíku aj 5 rokov.

Šampóny a sprchovacie gély

Šampóny a rôzne vlasové kúry a balzamy sa odporúčajú používať maximálne rok. Sprchovacie látky a peny do kúpeľa obsahujú aktívne látky brániace tvorbe baktérií. Znamená to teda, že ich trvanlivosť je cez 3 roky. Čistiace a odličovacie mlieko spotrebuj do šiestich až desiatich mesiacov.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.