G2A je globálny digitálny trh, kde si môžeš kúpiť hry v podobe CD-klúčov alebo GIFT-ov. Špecializuje sa na resale hier, ktoré si môžeš kúpiť podstatne lacnejšie ako na iných platformách ako je napríklad Steam, Origin alebo v kamenných obchodoch. Posledný cca mesiac bola spoločnosť G2A spomínaná veľmi často v rôznych článkoch a videách. Prečo? Predávali nelegálne hry (CD-kľúče) a z ich predaja nevideli niektorí vývojári hier ani cent! Prečo nelegálnych hier? Pretože hry, ktoré predáva G2A, sú kradnuté a pekne na tom G2A zarába. Preto sa G2A označuje ako ‘šedý trh’. Šedý trh je vlastne bazár – ty predáš CD-klúč firme G2A a oni ho ďalej predávajú bez ohľadu na to, či je kľúč kradnutý alebo nie. G2A je niečo ako prostredník medzi legalitou a ilegalitou.

Existujú teórie odkiaľ sa kradnuté kľúče nabrali a je ich hneď niekoľko. Ako najviac pravdepodobnú teóriu sa považuje kradnutie kreditiek. Áno, existuje stránka, kde si môžete za 10$ kúpiť 100 kreditiek, z ktorých asi tak 60% fungujú, ostatné sú už zablokované. Ak si zlodej za tých 60% nakúpi CD-klúče  a predá ich následne G2A, tak má zarobené – easy money. Ďalšou možnosťou je nákup Steam GIFT kódov, ktoré sú kupované z cudzích regiónov s nižšou cenou. Potom tu je vykradnutie databázy niektorých obchodníkov, odpisovanie kódov z krabičiek ukradnutých kamiónov, či dokonca odpisovanie CD-klúčov pri promo akciách. Neodporúčame ti kupovať hry z takýchto stránok a to z ďalšieho dôvodu. Tým je to, že ak vývojár zistí, že jeho kľúče boli ukradnuté, môže tvoj kľúč zablokovať. Hra sa ti potom, samozrejme, už nespustí. To sa ti môže, ale nemusí stať. Uvedom si, že ak si z takejto stránky kúpiš hru, podporuješ tým krádež a ničíš vývojárov. V minulosti sa niečo také už udialo, ale nebol z toho taký veľký boom ako je dnes. V roku 2015 spoločnosť Ubisoft deaktivovala 1000 Far Cry 3 kľúčov zakúpených cez Kinguin.

Ako táto kauza G2A začala? Mike Rose, vývojár hier, ktorý má aj vlastnú agentúru, ktorá vydáva hry, si všimol reklamu od G2A. G2A reklama predávala jeho hru, ktorá stojí na Steam-e 22,99€ za cca 12-14€. Dosť ho to naštvalo a na svoj Twitter postol: „Prosím vás! Ak si chcete kúpiť hru od G2A, radšej si stiahnite pirátsku verziu! Vývojári tak či tak neuvidia z predaja ani cent, a boli by sme radšej, keby ani G2A!“ K Mikeovi sa taktiež pridali ďaľší vývojári, ktorí postli na svoj Twitter to isté. Mike tiež žiada všetkých, ktorým herný priemysel nieje ukradnutý, aby podpísali petíciu pre zákaz predávania Indie hier na G2A. Petíciu nájdeš TU.

G2A napísali na svoju obhajobu: „Niektorí vývojári nedokážu prijať fakt, že ľudia majú právo predať hry, ktoré vlastnia. Je to problém daných vývojárov, no nie náš problém a ani nikoho iného“. Nám, ktorým herný priemysel nie je ľahostajný dúfame, že táto petícia prejde. Ak už chcete nakupovať na G2A, radšej si overte, či daný vývojár má partnerstvo s touto spoločnosťou.


  • Kde nakupovať hry:

Steam, Origin, Amazon, Best Buy, U-play, CZC, Alza, ProGamingShop, Brloh, IndieGameStand, Humble Bundle, Keys4you

  • Kde nenakupovať hry:

G2A, Kinguin, green man gaming

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.