Ach, to AKNÉ!

0
1359

Stále s ním bojuješ a vždy neúspešne? Máme pre teba pár zaručených trikov, ktoré ti určite pomôžu!

akne

Baby aj chalani

Si  vo fáze, kedy si hormóny robia v tebe čo chcú a tým spôsobujú, že sa na tvojej pleti vytvárajú pupienky. Jediným účinným prostriedkom, ako sa ich zbaviť je čistá pleť a pravidelná starostlivosť! A keď si myslíš, že krémy, rôzne vodičky a masky sú iba pre baby, nemáš pravdu! Chalani potrebujú podobnú starostlivosť, hlavne v období, keď majú problematickú pleť.

Pravidelné čistenie

Nestačí ráno a večer opláchnuť tvár mydlovou vodou. Mydla by si sa mal/a vzdať, pretože priveľmi vysušuje pleť a zbavuje ju ochranného filmu. Pri rannom a večernom umývaní by si si mal/a pleť očistiť špeciálnymi gélmi, penami, krémami, ktoré sú určené pre problematickú pleť. Sú dostať aj vo verzii „for men“. Po vyčistení by si si mal/a pokožku ošetriť tonizačným mliekom alebo vodičkou. A nakoniec  použiť hydratačný krém. Pozor! Nie mastný!

Strava

Aj strava má svoj podiel na tvorbe akné! Niektoré baby a chalani sa určitým potravinám vyhýbajú, pretože im spôsobujú problematickú pleť. Akné podporujú príliš slané jedlá, arašidy, orechy, pistácie, pizza, hamburger, hranolky s tatárskou a aj čokoláda. Pokiaľ ti nevadia, je to super, ale ak pocítiš niečo na tvári pri zjedení napríklad hambáča, radšej sa mu vyhýbaj!

 Stop vytláčaniu 

Vytláčanie pupáčikov je to najhoršie, čo môžeš pre svoju pleť spraviť! A ešte horšie, pokiaľ sú zapálené a hnisavé. Je to zabijak pre tvoju pokožku, lebo keď si ich vytláčaš, roznesie sa ti infekcia aj tam, kde ešte nebola. Podstate vytláčaním si spôsobuješ to, že sa množia a veľmi rýchlo. Jediným možno prijateľným spôsobom, ako si ich vytlačiť, je dezinfikovať ruky, zobrať si servítku, pupák vytlačiť a ranku dezinfikovať. Pri vytláčaní si však môžeš spôsobiť nepekné jazvičky,preto je lepšie potierať si pupáčiky špeciálnym olejčekom alebo vodičkou s aloe vera alebo tea tree a vytláčanie nechať na kozmetičku.

Ochranné mlieka proti UV žiareniu

Tieto mlieka a spreje obsahujú zložky, ktoré ti môžu vyvolať nepríjemné červené vyrážky, prípadne dokážu zhoršiť priebeh akné a môžu sa ti viac zapáliť a začnú hnisať. Pokiaľ však ideš k moru alebo do hôr a potrebuješ ochrániť svoju pleť pred žiarením, zájdi k dermatológovi a opýtaj sa ho, ktoré mlieko/sprej by bolo pre teba vhodnejšie.

Slnečné lúče

Možno si už počul o tom, ako dokážu liečiť akné. U niektorých to funguje a veľmi dobre. Úplne sa zbavia nepríjemných pupienkov, lebo slnečné lúče pôsobia protizápalovo. Dokonca dokážu zosvetliť i vzniknuté ranky.

Daj si však pozor na dlhodobé slnenie! Pri ňom sa ti môže pokožka zhoršiť a to tak, že ti budú póry viacej hnisať a zapália sa.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.