Spoznali sa počas nakrúcania úspešného seriálu Pán profesor. Imponoval im vzájomný humor a svetonázor no a začali sa preto stretávať aj mimo kamier. Hrali basketbal, chodili spolu cvičiť a navzájom sa podporovali. Ich silné priateľstvo v týchto dňoch vyústilo v hudobnú spoluprácu. Novinka od Martina Klinčúcha (aka Neiru) a Matúša Kolárovského (aka Yael) nesie názvom Rosetta Stone a jej príbeh sa začal písať už v roku 2019, kedy Matúša prvýkrát napadlo, že by s Martinom mohli naspievať spoločnú skladbu.

“Trvalo dva roky, kým sme prvotný nápad zmenili na skutočnosť. Matúš vtedy s hudbou ešte len začínal. Trávili sme spolu veľa času a viedli veľa nekonečných debát o hudbe. Ale až tento rok sme vďaka Yak.shovi z F*ck Them a Michalovi Borecovi z TV Markíza premenili Matúšovú ideu v realitu,” prezradil Martin, ktorý ako spevák vystupuje pod menom Neiru. “Moje meno sa zrodilo veľmi zvláštnou náhodou. Do internetového prekladača som napísal slovo klinec a skúšal som jeho rôzne preklady. Napokon som vyskúšal japončinu a vybehlo mi slovo neiru, ktoré ma okamžite zaujalo. Dobre sa vyslovuje, aj fajn znie, tak som si povedal, že budem Neiru. Čiže klinec, ako ma mnoho kamošov volá, je po japonsky neiru,” vysvetlil.

Pri písaní textu sa chalani inšpirovali príbehom prastarej kamennej dosky, na ktorej je vytesaný jediný text v troch rôznych prekladoch. Táto doska, podobne ako aj samotná pieseň, sa volá Rosetta Stone a z historického hľadiska má veľký podiel na rozlúštení princípov hieroglyfického písma. “Keď som sa od svojho otčima dozvedel príbeh o doske z Rosetty, tak som si hneď povedal, že by to mohlo byť dobré prirovnanie na niečo z reálneho života. S Martinom sme napísali slohy a následne som vymyslel refrén. Text piesne Rosetta Stone je metaforické prirovnanie kameňa k dievčaťu, ktoré nám pomáha rozlúštiť naše životné hieroglyfy,” prezradil Matúš, ktorého duet s Martinom má už aj svoj vizuál. Ten nakrúcali v Prahe a výsledok si môžeš pozrieť a samozrejme aj vypočuť nižšie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.