KARIN ANN a jej babyboy

0
625

Slovenská speváčka Karin Ann má vo zvyku vždy vydávať skladby s dôležitými odkazmi a posolstvami. Teraz prináša novinku babyboy, ktorá si zaslúži obzvlášť špeciálnu pozornosť.V novom singli Karin rozvíja svoju nosnú umeleckú i osobnú tému, ktorá sa prelína celou jej tvorbou – právo na to byť rešpektovaný.

Samotný názov babyboy i text skladby môžu na prvý dojem evokovať, že témou piesne bude vzťah… Pojem „babyboy“, však v skutočnosti umne ukrýva metaforu spoločnosti ako takej. Oproti nej stojí súčasná mladá generácia, ktorá sa spoločnosti prihovára, odmieta sa podriaďovať jej niekdajším zastaralým ideológiám a zdôrazňuje, že každý si zaslúži žiť slobodne. Karin Ann v tejto súvislosti upozorňuje na genderovú nevyváženosť, netoleranciu voči sexuálnej orientácii či náboženským otázkam alebo rasovú diskrimináciu.

Video k singlu ukazuje známe príklady utláčania a diskriminácie od 20. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Príbeh tiež vzdáva hold aktivistke Rose Parks, ktorá pred 65 rokmi v americkej Alabame odmietla uvoľniť svoje miesto v autobuse belochovi, za čo bola zatknutá a spustila obrovskú vlnu protestov. Tie nakoniec viedli k ukončeniu segregácie Afroameričanov a ľudí s inou farbou pleti.

Dej videoklipu sa začína v 20. rokoch minulého storočia, kedy ženy nemali právo voliť. Plynule postupuje do súčasnosti, pri čom sa zastavuje v okamihoch poukazujúcich na harašment, genderovú i rasovú segregáciu, utláčanie ľudí z LGBT komunít, alebo zažité stereotypy žien ako vykonávateliek všetkých domácich prác.

Prekvapením je pri tom originálne poňatie scenára klipu – hlavná postava, herec Jakub Kotek totiž diváka sprevádza históriou, pri čom zažíva diskrimináciu v opačnom garde, teda na vlastnej koži. V 20. rokoch teda nemôže voliť, neskôr je Afroameričanmi vytlačený zo svojho miesta v autobuse, stane sa objektom sexuálneho obťažovania a v gay bare ho ponižujú za jeho heterosexuálnu orientáciu.

Videoklip režíroval mladý slovenský filmár Gregor Valentovič, ktorý zaujal v roku 2019 na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary v konkurencii európskej kinematografickej elity so svojou absolventskou snímkou Kid. Za zvukom aktuálneho singla babyboy stojí dvorný producent Yungbluda, Brit Matt Schwartz a slovenský producent Tomi Popovič.

Február si Karin na vydanie singla nevybrala náhodou – práve február je mesiacom LGBTI histórie a vo februári si tiež pripomíname 101. výročie odkedy ženy získali volebné právo – obe témy majú v klipe svoje miesto.

Karin Ann: babyboy (oficiálny videoklip): https://youtu.be/tK2EPeyDHXI

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.