Čoraz viac sa na hudobnej scéne skloňuje meno Mikolas Josef. Po tom, ako zahviezdil na Eurovízii si jeho skladby nachádzali väčšiu fanúšikovskú komunitu, a to nielen v jeho rodnom Česku, ale v celej Európe. Jeho aktuálna skladba Lalalalalalalalalala prekonala len za mesiac to, čo sa zatiaľ podarilo len velikánovi klasickej hudby a českému skladateľovi Antonínovi Dvořákovi, ktorý už ale nie je medzi nami. Mikolas Josef je teda jediným žijúcim interprétom, ktorý na streamovacej službe za mesiac pokoril rekord v počúvaní jednej skladby, a to na Českej a Slovenskej scéne!

Len 25-ročný umelec má za sebou toľko, čo niektorí umelci nezažijú za celý život. A kto je vlastne tento miliónový chlapec z Prahy? Jeho kariéra odštartovala pred piatimi rokmi skladbou Hands Bloody, ktorú vydal za svoje náklady a mnoho ľudí ho vtedy označilo za „Českého Eminema“, kvôli polohe hlasu v danej skladbe. O vizuál sa režisérsky postaral sám, no unikátne zábery naprieč prírodou natočil jeden z najznámejších vysokohorských kameramanov, slovenský dokumentarista –  Patrik Paulinyi. Rok nato Mikolas vypustil svoje prvé autorské skladby s názvom Free a Believe, ktoré si našli už priazeň v celoplošných rádiách. Rok 2017 priniesol prelom v jeho kariére, keďže so skladbou ,v poradí štvrtou – Lie to Me sa prihlásil aj do národného kola Eurovízie. Tá vďaka hlasom divákov a medzinárodnej odbornej poroty postúpila až do Lisabonu, kde sa Mikolas po sčítaní bodov od jednotlivých porotcov rôznych krajín umiestnil na šiestom mieste s až 281 bodmi. Tým pádom sa stal jediným českým interpretom s najvyšším umiestnením Českej republiky v národnej súťaží. Skladba sa dočkala aj svojej španielskej verzie, ale už pod hlavičkou hudobného vydavateľstva RCA Records, ktorá je jednou z dcérskych spoločností Sony Music.

Piatym singlom Me Gusta v spolupráci so švédskym skladateľom Joacim Perssonem posunul latku opäť vyššie, keďže vizuál sa natáčal v barokovej knižnici Klementinum, ktorá aktuálne patrí k Národnej knižnici. Svoj jazykový talent, keďže Mikolas dokonalo ovláda španielsky a anglicky, potvrdil v skladbe Acapella, kde si zahrala aj naša slovenská modelka Mária Zelinová. Song Acapella bol v rádiách označený ako letný hit roku 2019 a stal sa tak aj najhranejším a najpočúvanejším songom nielen ČR, ale aj v Poľsku!

Po dlhej odmlke, aj kvôli nepriaznivej Covid situácií o mladom talente nebolo počuť…až doteraz! Skladbou Lalalalalalalalalala prepísal rekord streamovacej služby nielen vo svojej rodnej krajine, ale aj u nás. Prvé miesto si drží už roky jeden z najznámejších skladateľov – Antonín Dvořák, keďže jeho dielo opätovne nahrávajú symfonické orchestre do celého sveta, jeho aktuálne číslo je 1 795 775 poslucháčov za mesiac. Druhé miesto, respektíve prvé vzhľadom k tomu, že velikán klasickej hudby už nie je medzi nami, patrí práve Mikolasovi s 1 048 224  poslucháčmi za mesiac. Predbehol tak Karla Gotta, Ega, Separa, Lucie, Rytmusa či Bena Cristovaa, a tým sa stal najmladším, žijúcim streamujúcim, miliónovým interpretom na Slovensku a v Českej republike. Za ním sa nachádza držiteľka Oscara za skladbu Falling Slowly ku filmu Once Margeta Irglová s 752 566 mesačnými poslucháčmi. Vzostup oproti ostatným rokom momentálne zažívajú Spotify, Deezer, Tidal, Apple Music či Amazon najmä u nás, kým vo svete je streaming úplne bežný u 70 – 80% populácie, na Slovensku je to len okolo 9%.

Mikolas svojou skladbou Lalalalalalalalalala okrem hudobného návratu, spojil tento song aj s osvetou. Momentálne je najviac postihnutý hudobný a gastronomický priemysel, zatiaľ čo gastronómia ako tak prežíva prostredníctvom donášok, hudbe ostáva len jediné a to využiť streamovacie služby. Mladý spevák odštartoval preto kampaň Streamuj, na podporu svojich umeleckých kolegov a snaží sa nielen prostredníctvom sociálnych sietí motivovať fanúšikov ku legálnemu sťahovaniu svojho interpreta, a to predplatením streamu, ale pripravuje aj edukatívny projekt pre školy. Mikolas Josef tak definitívne potvrdil svoj hudobný návrat a to, že ako umelec patrí medzi  najprevratnejšie objavy v hudbe na Slovenskej a Českej scéne.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.